Keď myšlienka padne na úrodnú zem- 21. ročník Memoriálu Jozefa Gabčíka

Autor: Lucia Páchniková | 23.5.2015 o 10:43 | Karma článku: 2,07 | Prečítané:  191x

21. ročník Memoriálu Jozefa Gabčíka- bežeckých pretekov na 11 km (cross) - už v sobotu 30. mája 2015.

Žilinský pluk Jozefa Gabčíka a Klub vojenských výsadkárov Slovenskej Republiky v spolupráci so Žilinským samosprávnym krajom, Mestom Žilina a Olympijským klubom Žilina v sobotu 30. mája 2015 organizujú v poradí už 21. ročník Memoriálu Jozefa Gabčíka- bežeckých pretekov na 11 km (cross)- na počesť významnej osobnosti protifaštického odboja na Slovensku- Jozefovi Gabčíkovi, rodákovi z obce Poluvsie. Dnes som sa o tomto podujatí rozprávala s voj.v.v. s MUDr. Jánom Hanákom.

Dnes som mala možnosť rozprávať sa o pripravovaných pretekoch s voj.v.v.(vojakom vo výslužbe) MUDr. Jánom Hanákom z organizátorského Klubu vojenských výsadkárov. Okrem toho, že mi sprostredkoval všetky potrebné a navyše zaujímavé informácie o tomto podujatí, ma MUDr. Hanák počas nášho stretnutia oslovil najmä svojou osobnosťou a silou charakteru. Bolo naozaj veľmi príjemné vypočuť si i tzv. zákulisné informácie o tom, čo ho priviedlo k myšlienke zorganizovať takéto preteky a vzdať úctu práve Jozefovi Gabčíkovi, ktorému mimochodom len prednedávnom v jeho rodnej obci Poluvsie postavili na znak úcty a pamiatky pamätník, a ktorého len v uplynulých dňoch vymenoval prezident Slovenskej Republiky, Andrej Kiska, za brigádneho generála in memoriam. 

Jozef Gabčík, významný predstaviteľ protifašistického odboja, veliteľ skupiny zvanej Antropoid, spolu s Jánom Kubišom, v roku 1942 (27. mája) vykonali atentát na prominentného nacistu, jedného z hlavných organizátorov holokaustu, zastupujúceho ríšskeho protektora Čiech a Moravy Reinharda Heydricha, čím prispeli k medzinárodnému uznaniu myšlienky právnej kontinuity Československej republiky v jej predmníchovských hraniciach. Túto skutočnosť pripomenul i slovenský prezident Andrej Kiska pri príležitosti osláv 70. výročia konca II. svetovej vojny, resp. pri príležitosti Dňa víťazstva nad fašizmom, ktorý sme si pripomenuli 8. mája. Jozef Gabčík sa tak zapísal nielen do vojenských dejín, ale aj do dejín našej krajiny a tých celosvetových. 

MUDr. Hanák mi v našom rozhovore prezradil, že jeho myšlienka vzdať úctu Jozefovi Gabčíkovi sa zrodila z jeho osobného presvedčenia, že Jozef Gabčík si zaslúži uznanie, a to nielen v Čechách, ale aj na Slovensku. I keby sa k jeho myšlienke nikto nikdy nepripojil, vzdával by mu úctu aj sám, len preto, že bol a je presvedčený o tom, že si ju zaslúži. Avšak, vďaka ľuďom, ktorí boli rovnako zanietení a presvedčení o správnosti tejto veci, podobne ako MUDr. Hanák, neskôr padla jeho skromná myšlienka takpovediac na úrodnú zem a dnes je z nej už  21. ročník memoriálu Jozefa Gabčíka, ktorý sa teší účasti nielen žilinských bežcov, či bežcov z rôznych kútov našej republiky, ale aj bežcov zo zahraničia. A najmä nesie v sebe silnú myšlienku a núti ľudí aspoň chvíľu premýšľať nad zmyslom vecí- napríklad nad položením venca k pamätníku či rodnému domu niekoho z našej minulosti, kto ovplyvnil našu prítomnosť. 

V sobotu 30. mája sa bude v rámci crossového behu súťažiť vo všetkých vekových kategóriách. Zúčastniť sa teda môžu juniori a juniorky, muži i ženy, ktorí budú rozdelení do niekoľkých kategórií podľa roku narodenia. Zapojiť sa môže každý- a čo je veľmi príjemné- bezplatne. Prihlasovanie pretekárov je možné i v deň pretekov najneskôr však hodinu pred ich štartom- t.j. 30. mája do 9:00 v telovýchovnom areáli v priestoroch žilinského 5. pluku špeciálneho určenia v Žiline alebo na telefónnych číslach 041/724 16 64 a 0905 194 997. Preteky začínajú v Poluvsí o 10:00 (v rodnom dome Jozefa Gabčíka) a ich cieľom bude telovýchovný areál 5. pluku špeciálneho určenia v Žiline. Víťazov spoznáme už o 12:30, kedy ja na programe vyhlásenie výsledkov súťaže. Preteká sa podľa pravidiel ľahkej atletiky. Trať bude vyznačená smerovníkmi a páskami, regulovčíkmi. Najlepší bežci a bežkyne budú odmenené. Čaká na nich finančná odmena, ale predovšetkým dobrý pocit z toho, že sa zúčastnili a podporili myšlienku, ktorá už viac ako dve desaťročia naberá na sile a pevne verím, že si svoje dobré meno zachová i v budúcnosti, a podarí sa jej prilákať i ďalších fanúšikov a podporovateľov. Tradične bude pripravený i sprievodný program. Deti sa môžu tešiť na rôzne súťaže a pripravené sú i ukážky zásahu hasičov, záchranárov a policajtov, rovnako sa predvedie i 5. pluk špeciálneho určenia v Žiline. 


Osobne oceňujem prístup MUDr. Hanáka, ktorý je nielen autorom tejto unikátnej myšlienky, ale aj jej šíriteľom už mnoho rokov. Neopúšťa ho entuziazmus, vkladá do vecí nielen svoj osobný čas a energiu, ale aj financie a krásnou odmenou mu je to, že sa rok čo rok stretne s pozitívnymi ohlasmi a názormi, ktoré mu dajú jasne najavo, že jeho myšlienka našla svoje opodstatnenie a má zmysel. Hanákove osobné presvedčenie prerástlo do niečoho veľkolepého. Rovnako i jeho vďaka všetkým, ktorí aktívne podporujú jeho myšlienku hovorí za všetko. Či už samotní organizátori, spoluorganizátori alebo všetci ostatní. 

Všetkým, ktorí sa pretekov 30. mája zúčastnia, prajem veľa sily a vytrvalosti, nielen v nohách pri behu, ale rovnako i v srdci - najmä pri zachovávaní tradícií a uctievaní si osobností z našich dejín s rovnakým oduševnením a zanietením ako to robí MUDr. Ján Hanák. Rovnako to prajem i všetkým ne-bežcom, avšak aktívnym pasívnym podporovateľom. 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?